2 items tagged "سیستم ایروسل"

 • اطفای حریق پایروژن

  {jathumbnail off}

  به این مطلب رای بدهید :{mainvote}

  پایروژن چیست ؟

  پایروژن که از تکنولورژی سوخت جامد موشک استفاده می نماید ، اولین سیستماطفا حریق ایروسل در جهان می باشد که به صورت تجاری تولید شده است و به عنوان جایگزینی بی خطر و کاربردی برای گازهایFM200,Co2 ،هالون ،هالوکربن ها ، پودرهای شیمیایی وگازهای بی اثر طراحی شده است .

  پایروژن جامدی غیر سمی و بی اثر بوده و تا زمانی که بصورت الکتریکی و یا حرارتی فعال نشده است پایدار می ماند و در صورت فعال شدن گازایروسل با خاصیت خاموش کنندگی بسیار بالا نسبت به گازهای قدیمی تولید می نماید .

  سیلندر های اطفای حریق پایروژن ایروسل

   

  ایروسل تولید شده به صورت فیزیکی و شیمیایی به حریق حمله ور شده و به صورت تقریبا لحظه ای حریق را فرو نشانده و از شعله وری مجدد آن ( و در شرایط واقعی از انفجار ) نیز جلوگیری می نماید.

  ایدهاطفا حریق درپایروژن منحصر به فرد می باشد، یک ماده شیمیایی جامد هنگامی که به صورت الکتریکی و یا حرارتی تحریک می شود، مخلوطی از گاز و پودر میکرونی خشکی ایجاد می نماید. ذرات خشک شیمیایی ، ( اکثرا کربناتهای پتاسیم ) و مخلوطی از گاز ( اکثرا دی اکسید کربن ، نیتروژن و بخار آب ) با هم مخلوط شده وایروسل به منطقه تحت پوشش وارد می شود. ذراتایروسل از یک خنک کننده شیمیایی عبور نموده و دمایایروسل را به نحو مطلوبی کاهش می دهد .

  سیستماطفا حریق اتوماتیکپایروژن ایروسل جدیدترین تکنولوژیاطفای حریقآتش می باشند که امروزه مورد توجه بسیاری از سازمان ها، مراکز دولتی و مدیران بخش های حساس قرار گرفته است.

  این سیستم که از تکنولوژیایروسل ( ذراتریزمعلق در هوا ) برای خاموش نمودنآتش استفاده می کند نه تنها هیچ ضرری برای انسان ، محیط زیست و تجهیزات ندارد ، بلکه تنها سیستمی است که بدون کاهش سطح اکسیژنحریق رااطفا می کند.

  امروزه این تکنولوژی با نام تجاریپایروژن در جهان مورد استفاده قرار می گیرد که شرکتتارنمای طلایی نماینده انحصاری این محصول در ایران می باشد . این شرکت بعنوان اولین و تنها وارد کننده تکنولوژیپایروژن ایروسل به بازار ایران سعی بر جایگزینی سیستم های قدیمی با این تکنولوژی و همچنین همگام سازی صنعتاطفا حریق ایران با کشورهای پیشرفته و صنعتی نموده است.

  سیلندر های اطفای حریق پایروژن ایروسل

   

  شرکتپایروژن (PyroGen)به عنوان دارنده امتیاز انحصاری فن آوریاطفای حریق اتوماتیکآیروسول، قدیمی ترین، بزرگ ترین، معتبر ترین و پیشرفته ترین تولید کننده این محصول در دنیا می باشد. محصول شرکت پایروژن به دلیل دارا بودن بالا ترین تکنولوژی دارای گسترده ترین کاربرد در صنایع مختلف اعم از صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل (ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای)، صنایع تولید و توزیع برق، سیستمهای کنترل وکامپیوتری، تابلوهای برق، دیتا سنترها و رک های سرور، مخازن نگهداری کتاب و اشیاء قیمتی و... می باشد. برخی ویژگی های منحصر به فردپایروژن به شرح زیر است:

  • قابلیت اطفای کلاس های مختلف حریق، جامد، مایع، گازو ناشی از الکتریسیته
  • بدون مخازن تحت فشار و امکان انفجار
  • هزینه نگهداری بسیار پایین
  • غیرسمی و بدون پایین آوردن سطح اکسیژن
  • ماندگاری بالا در محیط بعد از اطفاء تا 1 ساعت و جلوگیری از شعله وری مجدد
  • بدون ایجاد اثر خورندگی در دمای بالا و بدون ایجاد آسیب بر روی تجهیزات
  • جایگزین ایمن تر و بسیارکم هزینه تر سیستمهای گازی موجود
  • کاملا دوستار محیط زیست (ODP = GWP = 0)
  • دارای بیشترین ضریب تاثیر گذاری به نسبت وزن
  • عدم نیاز به فضای جداگانه جهت نصب و لوله کشی
  • معرفی شده توسط US EPAبعنوان مناسب ترین جایگزین سیستم گازی Halon
  • بدون هیچگونه امکان نشتی، چکه و افت فشار و عدم نیاز به شارژ مجدد تا 10 سال
  • هدایت الکتریکی صفر حتی در میدان های قوی
  • عدم تاثیرپذیری از لرزش و ضربه

  مزایا و فواید سیستم اطفا حریق اتوماتیکپایروژن ایروسل

  نصب بدون پیچیدگی و راه اندازی مجدد سریع :

  مخازنپایروژن به صورت الکتریکی و یا از طریق حرارت به صورت اتوماتیک فعال می گردند . سیم کشی ساده و اتصالات راحت ، زمان نصب را به یک سوم و یا کمتر در مقایسه با سایر سیستم هایاطفا حریق کاهش می دهد.

  در صورتیکه مخازنپایروژن ایروسل تخلیه گردند ، نصب مجدد کپسول هایاطفا حریقپایروژن ایروسل در چند دقیقه امکان پذیر خواهد بود و زمان غیر فعال بودن سیستم را به حداقل کاهش می دهد. همچنین کپسول های سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل به مدت 10 سال هیچ گونه نیازی به شارژ مجدد ندارند و پیش بینی می شود این مدت به 25 سال نیز ارتقاء یابد.

  غیر سمی و اطفای حریق بدون کاهش سطح اکسیژن :

  سیستم اطفا حریقپایروژن ایروسل کاملا غیر سمی است و بر خلاف سایر جایگزین های هالون ،اطفا حریق پایروژن در تماس با سطوح گرم هیچ نوع اسید خورنده ای مانند فلورید هیدوژن تولید نمی نماید .

  سیستماطفا حریقپایروژن تولید برومید و کلرین نمی نماید و جهتاطفا حریق سطح اکسیژن را به هیچ وجه کاهش نمی دهد. در واقع سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل ضلع چهارم منشور آتش ، که به عبارتی جلوگیری از ایجاد واکنش های شیمیایی درونحریق می باشد را مورد هجوم قرار می دهد که این واقعه خود یکی از جدید ترین تکنولورژی دراطفای حریق می باشد.

  سه برابر موثرتر از گاز هالون :

  در حداکثر تمرکز با 100 گرم ماده برای یک متر مکعب ، سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل خواصاطفا حریق معادل یا بهتر از هالون 1301 با 330 گرم برای هر متر مکعب را داراست. این خواص در آزمایشگاه های علمی تست شده و به تایید رسیده است . سیستماطفا حریق اتوماتیکپایروژن ایروسل نسبت به سایر سیستم ها یاطفا حریق ، جهتاطفا ، کمترین مقدار مادهاطفا کننده را نیاز دارد.

  دوست محیط زیست :

  سیستماطفا حریق اتوماتیکپایروژن ایروسل به عنوان ماده بدون تخریب لایه اوزون تایید شده است ( Zero ODP )، همچنین اثر آن بر روی گرمایش زمین صفر می باشد (Zero GWP)و نیز به طور رسمی به وسیله انجمنحفاظت محیط زیست آمریکا در برنامه جایگزین های قابل توجههالون ، به عنوان جایگزین مناسبهالون شناخته شده است.

  اقتصادی و مقرون به صرفه :

  با وزن کم و نیاز به حداقل فضا ، نصب آسان و سریع بدون نیاز به نگهداری و 10 سال ماندگاری بدون سرویس ، سیستم اطفا حریق اتوماتیکپایروژن تنها جایگزین مقرون به صرفه برایهالون می باشد .

  کم وزن و کم حجم :

  محفظه هایپایروژن سبک ترین و کم حجم ترین سیستماطفا حریق در دسترس می باشند . فضای مورد نیاز این سیستم ها یک چهلماینترت گازها (گازهای بی اثر ) و وزن آنها معمولا در حدود 10% سیستم های رقیب می باشد . با این ویژگی ها در بسیاری از اوقات سیستماطفا حریق اتوماتیکپایروژن ایروسل تنها جایگزین کاربردیهالون می باشد.

  نحوه حفاظت و کاربردها

   

  روش پوشش مستقیم :

   

  روش پوشش مستقیم اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش مستقیم اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش مستقیم اطفای حریق پایروژن ایروسل

  این روش آخرین نوآوری در مقابله با مقولهحریق می باشد که به طور ویژه جهتاطفای حریق در منبع طراحی شده است. در این روشحریق در منبع آن تشخیص داده شده واطفا می گردد و از انتشار آن به سایر نقاط نیز جلوگیری می شود.

  در مرحله اول به عنوان مثال نقصان الکتریکی موجب وقوعحریق می گردد ، البته مواردی دیگری نیز می تواندحریق را ایجاد کند که ما بعنوان مثال نقصان الکتریکی را به عنوان عامل ایجادحریق انتخاب کرده ایم.

  بعد از تشخیص آتش سوزی توسط دتکتور های متصل به کپسول ، کپسول به صورت اتوماتیک فعال می گردد و تخلیه انجام میشود. ذرات جامد موجود در کپسول که ترکیبی ازکربنات های پتاسیم ،دی اکسید کربن و نیتروژن می باشد بعد از دریافت فرمان برای تخلیه ، بصورتایروسل در آمده و با سرعت زیادی در فضا منتشر شده و خود را بهحریق می رسانند و انتشارحریق را متوقف می سازند.

  توجه :اطفای حریق توسط کپسول هایاطفا حریقپایروژن بدون هیچ گونه کاهش سطح اکسیژن در محیط انجام می شود، در واقعپایروژن ضلع چهارم منشورآتش را مورد حمله خود قرار می دهد که همان جلوگیری از ادامه واکنش های شیمیایی که منجر به فعالیتآتش می شوند، است.

  در این روش با حداقل آسیب به تجهیزات مواجه خواهیم شد و همچنین حداقل زمان از کارافتادگی را در پی خواهیم داشت. بنابراین در مراکز حساس توصیه می شود تا از این روش استفاده گردد.

  این روش بیشتر در رک های تجهیزات مخابراتی ، رک های تجهیزات کامپیوتری ، تابلو برق ها ، ماشین های CNCو صنعتی ، تابلو سوئیچهای LVو HV، موتور و سایر اجزای وسایل حمل و نقل مانند قطار ، هواپیما و کشتی و همچنین در تابلو های کنترل استفاده و پیشنهاد می شود.

  روش پوشش جامع :

   

  روش پوشش جامع اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش جامع اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش جامع اطفای حریق پایروژن ایروسل

  این روش ، روش متداول و سنتی جهت طراحی و نصب سیستماطفای حریق می باشد. در این روش سیستماعلام حریق جهت تشخیص حریق در کل فضا طراحی شده و بر این اساس سیستماطفا حریق اتوماتیک نیز برای کل فضا پیش بینی می گردد. نحوه عمل بر پایه سیستمپایروژن به صورت زیر می باشد :

  در مرحله اول بعنوان مثال نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد.

  سنسورهای حرارت ،دود ،گاز یا شعله فعال میشوند و از این طریق سیگنال به کنترل پنل ارسال و شمارش معکوس جهت تخلیه کپسول هایپایروژن آغاز می شود.

  سیستمپایروژن فعال می گردد و بلافاصلهحریق اطفا می شود.

  این روش بیشتر در مراکز داده ، پست های توزیع برق ، کانال کابل ، ساختمان های هوشمند و اتاق های کنترل ، آزمایشگاهها ، کف کاذب ، سالن های تجهیزات مخابراتی ، انبارهای حساس ، وسایل حمل و نقل و بایگانی اسناد مورد استفاده قرار می گیرد.

  سیستم اطفای حریقماگ ایروسلپایروژن (Aerosol Mag )

  در سال 1995 هنگامی که برای اولین بار کمپانی پایروژن اقدام به تجاری سازی تکنولورژی ایروسل کرد تا در اختیار عموم قرار گیرد محصولات خود را تحت عنوان ماگ ایروسل پایروژن یا به اصطلاحPyrogen Mag تولید می کرد. بعد از گذشت چنین سال کمپانی پایروژن بعنوان صاحب حق اختراع و ثبت تکنولوژی ایروسل در جهان درخواست خود را جهت ایجاد یک سرفصل در NFPA با عنوان سیستم های آیروسل به این سازمان تقدیم کرد که با بررسی های انجام شده محصول ماگ ایروسل( Aerosol Mag ) موفق به دریافت این استاندارد نشد لذاNFPA پیشنهاد رفع نواقص سیستم را به کمپانی پایروژن ارائه داد. محصول ایروسل ماگ بدلیل ضعیف بودن در برابر لغزش و همچنین جنس بدنه و ضعف ساختار شیمیایی مواد داخل سیلندر از نظر سازمان NFPA مورد تائید نبود همچنین در سیلندر های ایروسل ماگ ( Aerosol Mag ) از یک فیتیله بعنوان فعال ساز استفاده می شد که بدلیل جنس نامرغوب آن به مرور زمان خاصیت شکنندگی در آن ایجاد می شده است و همچنین بدیل اینکه عملکرد آن ماننده فیتیله های انفجاری بود خود باعث انتقال حریق از یک قسمت به قسمت دیگر می شود لذا کمپانی پایروژن با رفع مشکلات ایروسل ماگ از جمله بالا بردن قدرت تاثیر گذاری بر روی حریق ، مقاومت در برابر لغزش و ضربه ، استفاده از آلیاژ منحصر به فرد در جنس بدنه ، اصلاح ساختار شیمیایی و همچنین جایگزینی فیتیله با یک فعال ساز الکتریکی بنام TAD-SL محصول جدید خود را با عنوان Pyrogen EXA به NFPA معرفی و محصول Aerosol Mag را منسوخ شده اعلام کرد. سازمان NFPA با بررسی محصول جدید Pyrogen EXA و همچنین گذراندن آزمایش های تخصصی در معتبرترین آزمایشگاه های اروپایی و آمریکایی موفق به اخذ تائید NFPA شد و با توجه به این محصول این سازمان سر فصل سیستم های اطفای حریق آیروسل با کد2010 را درNFPA ایجاد کرد.

  کمپانی پایروژن در سال 2005 بعد از دریافت تائیدیهNFPA بصورت رسمی محصول Aerosol Mag را منسوخ شده و محصول جدید Pyrogen EXA را معرفی نمود و از کلیه نمایندگان خود در سراسر دنیا درخواست کرد تا با پشتیبانی این کمپانی کلیه محصولات Aerosol Mag نصب شده در پروژه های خود را بصورت رایگان با محصول جدید Pyrogen EXA تعویض نمایند که این کار نیز توسط کلیه نمایندگان انجام شد.

  هم اکنون کمپانی پایروژن با دارا بودن بیش از 50 نماینده در سراسر دنیا اولین، بزرگترین و معتبرترین کمپانی سیستم های اطفای حریق ایروسل در جهان می باشد محصولات این کمپانی در کشور های پیشرفته و صنعنی مثل آمریکا ، کانادا، استرالیا ، فرانسه ، آلمان به فروش رسیده و با موفقیت نصب شده است.

   

  سیلندر های ایروسل ماگ منسوخ شده

   

  تفاوت سیستم اطفا حریقپایروژن با سیستماطفا حریقFM200

  1-     سیستم اطفا حریقپایروژن ایروسل جدیدترین نسل سیستم هایاطفا حریق اتوماتیک می باشد که هم اکنون جایگزین سیستم های گازی قدیمی همانندFM200،هالون،CO2و غیره شده است.

  2-     سیستماطفا حریق اتوماتیکپایروژن ایروسل غیر سمی می باشد و هیچ ضرری بر روی انسان و محیط زیست به هیچ وجهی ندارد در صورتی که در برخورد سیالFM200با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت، تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد در غیر اینصورت ممکن است فردی که در معرض گازFM200قرارگرفته است دچار کوری چشم و در بعضی موارد دچار بیماری پوستی شود.

  3-     کپسول های سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل به هیچ وجه تحت فشار نبوده و مشکل انفجار، نشت و چکه در آنها وجود ندارد بنابراین نیازی به تست فشار، تست بدنه و نگهداری ندارند، همچنینپایروژن نیاز به شارژ و نگهداری سالیانه نداشته و تا 10 سال عملکرد صحیح سیستم ضمانت می شود در صورتی که بر اساس فاکتورهای طراحی، ممکن است کپسول هایFM200در محیطحریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسولها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بدیل اینکه کپسول هایFM200تحت فشار می باشند بر اثر حرارت بالایحریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد. همچنین سیستماطفا حریقFM200میبایست بصورت دوره ای و تقریبا هر 6 ماه یکبار توسط کارشناسان مربوطه تست فشار، تست بدنه و... شود که همین کار نیاز به صرف وقت و هزینه های بالا دارد.

  4-     سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل از تکنولوژی جدیدی برای اطفا کلیه کلاس هایحریق استفاده می کند، این سیستم با شکستن زنجیرهحریق و جلوگیری از واکنش های شیمیایی که منجر به ایجادحریق می شوند هر نوعحریقی را در کمترین زمان ممکناطفا می کند. بنابرایناطفای حریق توسط این سیستم بدون کاهش حتی درصدی از سطح اکسیژن انجام میشود و بعد از تخلیه کپسول ها، افرادی که در صحنه حضور دارند می توانند بدون هیج مشکلی تنفس کنند که این یکی از مزایای منحصر به فردپایروژن ایروسل می باشد در صورتی که گازFM200  با پرکردن محیط تحت حفاظت و رقیق کردن اکسیژن محیط و نیز شکستن زنجیرهحریق عملاطفا را صورت میدهد، که در بعضی موارد و در طولانی مدت امکان کاهش سطح اکسیژن و تا حدی خفگی وجود دارد.

  5-     سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد، کپسول های این سیستم نسبت به کپسول هایFM200بسیار ارزان قیمت تر می باشد در صورتیکه که گازFM200یک گاز گران قیمت میباشد لذا در مواردی که حجم بالا تحت پوشش باشد مقرون به استفاده نمی باشد.

  6-     نصب و راه اندازی سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل نیاز به لوله کشی ندارد و کپسول هایپایروژن بصورت استند الون در محیط تحت پوشش نصب می شوند در صورتیکه اجرای سیستمFM200نیاز به اجرای لوله کشی برای منطقه مورد نظردارد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت میباشد که به دلیل مسایل فنی و ویژگی گازFM200 ،کپسولهای مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق قرار داده شوندکه از نواقص این سیستم به شمار می رود، همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستماطفا می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستماطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد. در صورتیکه اجرای سیستماطفا حریقپایروژن ایروسل نیاز به هیچگونه از تجهیزات فوق ندارد و خود کپسولپایروژن ایروسل به تنهایی وارد عمل شده وحریق رااطفا می کند.

  7-     سیستماطفاحریقپایرژن ایروسل بدلیل کوچک بودن این قابلیت را دارد که دراتاق های سرور در داخل رک ها نیز نصب شود که در این روش هررک بعنوان یک زوناطفا حریق در نظر گرفته می شود که در صورت وقوع حریق در داخل رک، تنها کپسولپایروژن مربوط به همانرک تخلیه شود که این به سرعت عملکرد سیستم واطفا سریعحریق کمک می کند.

 • اطلاعیه بسیار مهم تارنمای طلایی

  اطلاعیه مهم تارنمای طلایی

  احتراما به استحضار می رساند شركت تارنمای طلایی همانند شركت هاي معتبر ديگر، درگير معضل كپي كاري توسط افراد و شركت هاي سودجو شده است كه با تقلب و استفاده غيرقانوني از نام محصولات این شركت، باعث ضرر و زيان خريداران مي شوند. متاسفانه اخیرا مشاهده شده است شرکت هایی با سوء استفاده از نامپایروژن  اقدام به فروشمحصولات تقلبی، غیر استاندار و فاقد تائیدیه بروز و بین المللی  کرده اند که این امر موجب ایجاد خسارات جبران ناپذیر به شرکت ها یا سازمان های خریدار، شده است

   

EasyTagCloud v2.8